Narva ajalugu ei ole pelgalt minevik!

Narva on pika ajalooga linn, mida on valitsenud nii taanlased, sakslased, venelased, rootslased kui ka eestlased. Siin on põimunud erinevad rahvad ja nende kultuurid ning vana ja uus on tuntavalt käsikäes. Siit ei kulge pelgalt riigipiir. Jõgi loob ka mõttelise eraldusriba ida ja lääne vahel. Narva unikaalne asukoht Euroopa serval on kordumatu ja seda võib tunda igaüks, kes jõeäärsel promenaadil jalutab.

Narva sai linnaõiguse juba 1345. aastal, kuid linna õitsenguaeg jäi 17. sajandisse, nn Rootsi aega, mil rajati ainulaadse arhitektuuriga kesklinn. Siia kerkisid unikaalsed barokk-stiilis arhitektuursed ansamblid andsid Narvale piduliku ilme. Vaid kiviviske kaugusel, teineteisel pool jõge seisavad tänaseni bastionide ja kaitsevöönditega XIII sajandi orduloss ning XV sajandi vene kindlus, mis moodustavad üheskoos veidra ja ainulaadse arhitektuuriansambli kogu Põhja-Euroopas. Eesti alal algas ajalooline Põhjasõda just siin 1700. aastal Narva lahinguga. See muutis mitte ainult Narva, vaid kogu Euroopa käekäiku.

II maailma sõja ajal, 1944. aasta märtsis, mil nõukogude väed Narvat pommitasid ja peaaegu kogu vanalinna hävitasid, pühiti maamunalt ka linna rootsiaegne suursugusus. Ehkki Narva on korduvalt põlenud ja peaaegu iga kord taas uuesti üles ehitatud, siis nõukogude okupatsiooni ajal seda enam ei tehtud. Sõjategevuse lõppedes linna naasnud inimesed leidsid eest vaid kunagise Läänemere barokkpärli varemed. 10. augustist on avatud Narva raekojas aga põnev ekspositsioon „Vana-Narva uus elu“, mis taastab virtuaalreaalsuse abil linna endise hiilguse.

Virtuaalreaalsusnäitusel äratatakse virtuaalreaalsusprillide ja puutetundlike ekraanide abil ellu Narva linn, nagu ta oli enne II maailmasõda ja Narva pommitamist. Ekspositsioonil on kombineeritud nii virtuaalreaalsus, 3D-mudelid kui puutetundlikud ekraanid. Külalised saavad tahvelarvutite abil vaadata fotosid ja 3D-pilte põnevaimatest hoonetest ja objektidest ning tutvuda linna sõjaeelse eluga tervikuna. Külastajatel on võimalik minna VR-prillidega ajarännakule ning leida end 17. sajandil rajatud raekojast ja Raekoja platsilt ning kõnnivad mööda Vana-Narva tänavaid ja vaadata, missugune nägi Narva välja ajal, mil ta oli oma hiilguse tipul. Lisaks on seintel kaks ülisuurt paneeli kombatavate makettidega. Ühel neist on 3D-prinditud Vana-Narva mudel, mis valmistatakse Narva Muuseumile kuuluvate Fjodor Šantsõni pabermaketi ja Narva linnuses asuva J. Kaljundi ning O. Kivisalu ajalooliselt tõetruu Narva maketi alusel. Teisel on Vana-Narva turuplatside fassaadide lõiked. Lisaks puudutatavatele makettidele on paneelidel vaegnägijatele mõeldud tekstid.

Ainulaadne ajarännak sobib nii koolinoortele kui ka täiskasvanud huvilistele. Kui otsid seiklusi, siis see on koht, kuhu Narvas minna! Virtuaalne Vana-Narva on mõeldud nii individuaalkülastajatele kui ka gruppidele. Korraga mahub keskus võõrustama 40 inimest. Oodatud on nii pered kui õpilased kogu klassiga.

Narva raekojahoone asub aadressil Raekoja plats 1 ja on avatud iga päev! Ekspositsiooni avamisajad saab vaadata lingil.

Virtuaalne Vana-Narva ekspositsioon loodi projekti „Vana-Narva uus elu“ raames, mida toetatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse kaudu ning rahastatakse liidu COVID-19 pandeemiale reageerimise raames.

Virtual Old Narva ©  2025. Kõik õigused kaitstud.